Uitleg bij Verschillende Soorten Glasvezel Patchkabels: Vezeltypen en Connectoren

02-02-2024

Glasvezel patchkabels spelen een cruciale rol in moderne communicatienetwerken, en hun kleurcodering en gebruikte connectoren zijn van groot belang voor een succesvolle en betrouwbare gegevensoverdracht. Laten we de verschillende kleuren van glasvezel patchkabels verkennen, samen met de diverse typen connectoren en kabelafwerkingen.

Om de juiste soort glasvezel patchkabel te kunnen kiezen moeten we het volgende in gedachten houden:

  • Type vezel: multimode of singlemode
  • Type connectoren: LC, SC, ST, E2000
  • Afwerking van de eindvlakken: UPC of APC
  • Type patchkabel: simplex of duplex

Multimode of singlemode?

De keuze tussen multimode en singlemode patchkabels speelt een belangrijke rol bij het tot stand brengen van een efficiënt netwerk. Het fundamentele verschil tussen deze twee ligt in de manier waarop licht door de glasvezelkabel wordt geleid. Multimode vezels hebben een grotere kern, waardoor meerdere lichtstralen parallel door de vezel kunnen reizen. Singlemode vezels hebben een kleinere, enkele lichtstraal die recht door de kern van de vezel gaat. Singlemode heb je in twee versies, OS1 en OS2, deze verschillen nauwelijks van elkaar. OS2 is een nieuwere variant singlemode die op langere afstanden grotere snelheden aankan. Multimode kabels heb je in 5 soorten: OM1 t/m OM5. De kerndiameter van de OM1 vezel is iets groter (62,5µm) dan die van de OM2 t/m OM5 kabels (50µm). Waarin verschillen de OM2, OM3, OM4 en OM5 dan met elkaar? De OM3 t/m OM5 kabels zijn enkel vernieuwde versies op de OM2 maar is in kerndiameter hetzelfde. Het is altijd verstandig om hetzelfde type vezel voor zowel patchkabel als koppelstuk te gebruiken voor een verbinding.

OM1, 62,5/125µm (Oranje): Geschikt voor korteafstandverbindingen met basisbandbreedte.
Toepassingen: Vaak gebruikt in omgevingen met lagere datasnelheden.

OM2, 50/125µm (Oranje): Verbeterde prestaties vergeleken met OM1 voor multimode toepassingen.
Toepassingen: Geschikt voor netwerken met hogere datasnelheden.

OM3, 50/125µm (Turquoise): Ontworpen voor gigabit en 10 gigabit Ethernet-toepassingen.
Toepassingen: Geschikt voor netwerken met hogere datasnelheden.

OM4, 50/125µm (Violet): Hogere datasnelheden en lagere demping dan OM3.
Toepassingen: Geoptimaliseerd voor 40G- en 100G-toepassingen.

OM5, 50/125µm (Groen): Specifiek ontworpen voor multimode vezels met meerdere golflengten (Wavelength Division Multiplexing – WDM). Biedt hogere bandbreedte en efficiënte ondersteuning voor kleurgecodeerde netwerken.
Toepassingen: Optimaal voor toepassingen waar grotere bandbreedte nodig is, zoals in datacenters met hoge prestaties en omgevingen die gebruikmaken van WDM-technologie voor kleurgecodeerde netwerken.

Singlemode, OS1/OS2 9/125µm (Geel): Kenmerken: Geschikt voor langeafstandsverbindingen met een smalle kern.
Toepassingen: Gebruikt in telecommunicatienetwerken en langeafstandsverbindingen.

Verschillende soorten glasvezel connectoren

Glasvezel connectoren zijn essentiële schakels in het bouwen van betrouwbare en efficiënte communicatienetwerken. Verschillende connectoren bieden unieke eigenschappen en voordelen, waardoor ze geschikt zijn voor verschillende toepassingen. Hier is een beknopt overzicht van enkele veelgebruikte glasvezel connectoren:

Glasvezel patchkabel SM LC-LC

 

LC: Makkelijk in gebruik en klein in formaat, waardoor ze ideaal zijn voor hoge-dichtheidsverbindingen in datacenters.
Toepassingen: Veel gebruikt in omgevingen waar ruimte een beperking is, zoals patchpanelen en switches.

 

Glasvezel patchkabel SM SC-SC

 

SC: Betrouwbaar en eenvoudig te installeren met een push-pull-mechanisme.
Toepassingen: Vaak gebruikt in telecommunicatienetwerken vanwege de eenvoudige bediening.

 

Glasvezel patchkabel SM ST-ST

 

ST: Robuuste constructie met een bajonetsluiting voor eenvoudige installatie.
Toepassingen: Traditioneel gebruikt in oudere netwerkomgevingen en de industrie.

 

Glasvezel patchkabel SM E2000APC-E2000APC

 

E2000: Hoge prestaties en betrouwbaarheid met een afsluitklepje voor extra bescherming.
Toepassingen: Gebruikt in datacenters en telecommunicatienetwerken waar betrouwbaarheid essentieel is.

Verschil tussen UPC en APC

Dan heb je misschien wel eens een groene glasvezelconnector gezien, grote kans dat deze APC is afgewerkt. APC staat voor Angled Physical Contact en betekent dat de eindvlakken schuin zijn gepolijst, in tegenstelling tot de PC of UPC connectoren. PC of UPC connectoren zijn recht gepolijst. Weet altijd waar je de patchkabel op wilt aansluiten, sluit nooit een APC patchkabel aan op een UPC aansluiting of andersom.

UPC (Ultra Physical Contact): Gelijkmatig gepolijste eindvlakken voor lage reflecties.
Toepassingen: Algemene toepassingen waarin reflecties minder kritiek zijn.

APC (Angled Physical Contact): Schuin gepolijste eindvlakken verminderen reflecties.
Toepassingen: Belangrijk in toepassingen waar lage reflecties cruciaal zijn.

Nog meer om op te letten

Als je niet bekend bent in de wereld van glasvezel patchkabels kan dit veel informatie zijn om te verwerken. Toch zijn er nog een aantal dingen waar je nog meer op moet letten bij het bestellen van glasvezel patchcords:

Simplex of duplex: een simplex patchkabel wil zeggen dat het een patchcord is met maar één vezel om te zenden of te ontvangen. Duplex kabels hebben twee vezels om te ontvangen en zenden.

De dikte van de mantel: de dikte van de buitenmantel van onze glasvezel patchkabels is 2mm, dit kan ook dikker of dunner zijn. Heb je bijvoorbeeld meer bescherming nodig in een ruwe omgeving is het verstandig om een dikkere buitenmantel te kiezen. Of juist een dunnere buitenmantel van 1mm om ruimte te besparen.

Speciale connector- en kabeltypen: we hebben natuurlijk de meest standaard connectoren en kabels in deze blog behandeld, maar er zijn nog veel meer soorten glasvezel patchkabels beschikbaar. Bijna voor elke situatie is wel een patchkabel voor, zo bestaan er ook extra korte shortboot connectoren als er weinig ruimte in de patchkast is of kabels met een metalen bescherming onder de mantel voor zeer ruwe omgevingen.

We hopen dat dit meer duidelijk biedt bij het kiezen van de juiste glasvezel patchkabels voor uw glasvezelnetwerk. In onze webshop kunt u een groot deel van de verschillende typen patchkabels bestellen. Staat de kabel die je zoekt er niet bij, twijfel dan niet om contact met ons op te nemen, wij maken zelf ook maatwerk patchkabels.

De verschillende functies van glasvezel

De verschillende functies van glasvezel

De voor- en nadelen van glasvezel

De voor- en nadelen van glasvezel

Jaloers op de glasvezelmonteur

Jaloers op de glasvezelmonteur